Antalya Hipnoz & Hipnoterapi
Antalya Psikiyatri, Psikoterapi ve Danışma Merkezi
Psikiyatrist - Psikoterapist
Uzm.Dr. Emine Filiz ULUHAN
0242 311 44 33
 

»Kadın Hastalıklarında Hipnoz ve Hipnoterapi


Genç kızlıktan menopoza birçok kadın hastalığında ve kadının jinekolojik sorununda hipnoz ve hipnoterapi çözüm sağlayabilmektedir.

Adet döneminin yeni başladığı, düzensiz ve ağrılı periyodların yaşandığı genç kızlarda, birkaç seanslık hipnoz ve hipnoterapi büyük faydalar sağlar. Âdetin yeni başladığı dönemlerde düzensiz ve sancılı adet hemen her genç kızda sık rastlanır ve normaldir. İlerleyen dönemlerdeki ağrılı ve düzensiz adet görme durumlarında öncelikle tam bir genital muayene ile organik sebepler ayırt edilmelidir. Hipnoterapi ile adet dönemindeki ağrı, bulantı ve kusmalar yanında uykusuzluk, gerginlik, sinirlilik, ağlama isteği gibi duygusal şikâyetler de düzelir. Hipnoz ile şikâyetleri kaybolan hasta otohipnoz ile kendisi bir süre sonra kontrolü eline alabilir.

Gebelik korkusu da doğum yapmamışlarda yaygındır. Burada aile içi çatışmaların yanı sıra kişide çocuğunu düşürmekten korkma, doğuramayacağından korkma ya da doğururken ölmekten korkma gibi korkular söz konusudur. Hipnoz ve hipnoterapi ile bu korkularınızı yenebilirsiniz.

Hipnoterapiden en çok yararlanan kadın hastalıklarından biri gebelikteki bulantı ve kusmalardır. Genellikle gebeliğin ilk 4 ayında gözlenen ve çoğu kez psikolojik kökenli olan bulantı ve kusmalar bazen çok şiddetlidir ve ciddi medikal tedaviler gerektirir. Psikolojik kökenli gebelik bulantı, öğürtü ve kusmaları hipnoterapi ile tedavi edilebilir. Annenin beslenmesi ve bebeğin sağlıklı gelişimi sağlanmış olur.

Hipnoz ve hipnoterapi, düşük yapma korkusu ve ağrısız doğum yapmada da çok etkilidir. Bir kere düşük yapmış bir kadın, tekrar düşük yapacağı korkusunu kolay kolay yenemez. Organik, hormonal, kromozomal vs. tüm anomalileri tedavi edilen hastalarda sedatif ilaçlarla psikolojik korkuyu azaltmak yerine hiçbir yan etkisi olmayan hipnoterapi tercih edilebilir.

Ağrısız doğum günümüzün konularındandır. Sistemik analjezikler, anestezik uygulamalar ve bölgesel analjezilerin yanı sıra hipnoterapi ve hipnoz ile psikolojik analjezi sağlanarak ağrısız doğum gerçekleştirilebilir. Hipnoz ve hipnoterapi ile psikolojik analjezi, anne, fetüs ve yeni doğanı sistemik ilaçların olası yan etkilerinden korur. Rusya’ da ve Avrupa’ da özellikle Fransa’ da hİpnoz ile ağrısız doğum sıklıkla tercih edilmektedir. Hipnoz ile ağrısız doğuma hazırlanan gebeler altıncı aydan itibaren hipnoterapiye alınırlar. Doğuma kadar her hafta hipnoterapi uygulanır. Gebelere yönelik hipnoz, grup olarak da uygulanabilmektedir. Hipnoterapi seansları sırasında gebeler otohipnozu da öğrenirler.

Hipnoz, doğumun hiçbir fizyolojik aşamasını bozmaz. Uterus kasılmalarında ve annenin ıkınma gücünde zayıflamaya yol açmaz. Hatta ağrı duymayan ve gebelikle ilgili tüm korkularını atmış hipnozlu gebe, ıkınmaları daha güçlü yapabildiğinden doğum kolaylaşır. Hipnoz altındaki gebelerde doğum kanamalarının daha az olduğu birçok araştırmada gösterilmiştir. Farklı araştırmalar hipnoterapi ile ağrısız doğum uygulamalarında %90’ ı bulan başarılı sonuçlar olduğunu doğrulamaktadır.

Cinsel birleşme korkuları, ağrılı cinsel birleşme ve vajinismus tedavilerinde de hipnoz ve hipnoterapi büyük yardımcıdır.

Menopoz döneminde görülen ateş basması, terleme, uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk gibi şikâyetler de hipnoterapi ve otohipnoza iyi yanıt vermektedir.

Antalya psikiyatri olarak başta vajinismus tedavisi olmak üzere, ağrısız doğuma hazırlanma ve adet sancısı benzeri birçok jinekolojik sorunda bilimsel ve etik hipnoz ve hipnoterapi uygulamalarımızla hizmetinizdeyiz.

                                                                                       Antalya Hipnoz

                                                                                       Antalya Hipnoterapi

                                                                                       Psikiyatrist ve Hipnoterapist E. Filiz Uluhan